logo logo logo logo logo
Kontakt     FAQ

Speedway: Nicki og Bjerre i front om DM PDF Udskriv E-mail
22/05-2009

ImageVerdensmester Nicki Pedersen beviste endnu en gang, at han er Danmarks bedste speedway-kører, da han her til aften vandt første afdeling i kampen om det danske mesterskab.

Verdensmesteren fik dog stærk konkurrence fra hjemmebanefavoritten Kenneth Bjerre, der lige som Nicki Pedersen sluttede med 14 point - og i den afsluttende finale, som dog ikke har indflydelse på DM-stillingen sejrede Kenneth Bjerre foran verdensmesteren
.

Alle deltagerne tager deres point med til anden og afgørende afdeling af DM, som køres den 7. august i Fjelsted.

Resultat:
  1. Nicki Pedersen - 14 point
  2. Kenneth Bjerre - 14 point *
  3. Hans Andersen - 11 point
  4. Niels Kr. Iversen - 10 point
  5. Nicolai Klindt - 9 point *
  6. Leon Madsen - 9 point *
  7. Morten Risager - 9 point *
  8. Jesper B Monberg - 8 point *
  9. Patrick Hougaard - 7 point *
  10. Bjarne Pedersen - 6+3 point *
  11. Mads Korneliussen - 6 point
  12. Ulrich Østergaard - 5 point
  13. Michael Jepsen Jensen - 4 point
  14. Henning Bager - 4 point
  15. Claus Vissing - 3 point
  16. Charlie Gjedde - 1 point
  17. Kenneth Kruse Hansen - 0 point
  18. Krister Jacobsen - DNR

De med * markerede kørere har ved deres placering kvalificerert sig til deltagelse i SGP-kvalifikationsrunderne i juni måned.

I den afsluttende finale mellem aftenens fire bedste kørere, trak hjemmebanefavoritten Kenneth Bjerre det længste strå med en heatsejr over Nicki Pedersen, Hans Andersen fik tredjepladsen, mens Niels Kr. Iversen sluttede sidst.