|
BMX VM FAQ SK svarer her på nogle spørgsmål, som vi tror, har almen interesse. Har du et spørgsmål, så send det til os, så vil vi svarer her. Hvor finder jeg indbydelsen til VM? Indbydelsen til VM finder du under indbydelser, er følger dette Link: Se_indbydelsen
Kan jeg komme med til VM? Som hovedregel ja, der er plads til 32 kørere fra Danmark i hver klasse, det er rigtig mange. Der kan dog være enkelte klasser, hvor der kan komme mere end de 32 kørere. Og i dette tilfælde vil der blive kigget på resultaterne fra 2010, og tildele pladser i forhold til de krav der blev besluttet inden sæson 2010. Link: Se_kvalifikationskrav Er jeg kvalificeret til VM? Listen med kvalifcerede kørere er klar. Er du ikke på listen eller ligger udenfor de 32, så fortvivl ikke, Det er nok ikke alle der tilmelder sig, så det kan sagtens være der biver plads til dig. Link: Kvalificerede kørere pr. Klasse Link: Kvalificerede kørere pr. Klub Hvilke klasser findes der ved VM? Der er mange flere klasser ved VM, end vi er vant til i DK. Her finder du en liste over klasserne fordelt på dagene i ugen: Link: Klasser fordelt på dage Hvad koster det at deltage ved VM? DMU tilmelder on-line så priserne er 80 Euro for Mesterskabsklasser (Elite og Master 30+), og 62 Euro for challenge(expert, piger og cruisere). Men for at gøre det nemmere for danske klubber at afregne internt er priserne priserne i danske kroner til hhv 600 kr. og 470 kr. Hvilken licens skal jeg have? Der er ikke krav om internationalt licens for at deltage ved VM på dansk grund. Så det er nok at tegne en national licens.
Jeg kører i en dansk klub, men er ikke dansk statsborger, må jeg stille op? Ja, men ikke for Danmark. UCI kræver at du har statsborgerskab i det land du stiller op for. SK vil meget gerne være behjælpelig med at kontakte det land du har statsborgerskab i, for at skabe mulighed for at du kan stille op.
Må jeg køre med klik-pedaler? Ja, det er tilladt for alle at køre med klik-pedaler. Derfor har vi åbnet mulighed for at du kan træne med klik. Du får dog ikke mulighed for at køre løb i Danmark med klik, hvis du er under 13 år.
Må jeg køre med shorts? Ja, det er tilladt at køre med knælange bukser sammen med knæbeskyttere. Må min far holde mig på starten? Nej, det er ikke tilladt at hjælpe kørere på startrampen, de skal selv kunne starte.
Hvornår og hvor skal jeg tilmelde mig? Tilmeldingsfristen til UCI er d. 24. juni, men vv skal have styr på tilmeldte kørere inden (15. juni). Der vil komme en indbydelse ud, som fortæller mere om dette. Tilmeldingen skal ske klubvis til DMU-kontoret, som også vil sørge for opkrævning af startgebyr gennem klubben.
Må jeg kører med min normale kørertrøje? Nej, ved VM skal alle kører med nationstrøjer. Pt. er det ved at blive lagt sidste hånd på den trøje som blev valgt ved DM i Kalundborg, og der vil snart blive mulighed for at bestille trøjen. Det er tilladt at anvende den gamle Danmarkstrøje. Må jeg have brynje på uden på trøjen? Nej, nationstrøjen skal være den yderste lag, Så brynje skal på under trøjen Skal deltagerne betale for at være tilskuere efter de selv har kørt? Eller på dage før de selv har kørt? Nej, de får alle et armbånd, som gælder som entre hele ugen.
|