logo logo logo logo logo
Kontakt     FAQ

Kørerrepræsentant i SD Speedway PDF Udskriv E-mail
07/12-2004

Tiden er inde til at der skal afvikles nyvalg til ovennævnte sportsdivision. Nederst på siden finder du et skema, der skal benyttes for opstilling af kandidater. For at blive kørerrepræsentant skal du først opstilles af 5 stillere. Efter dette, bliver der valg blandt de opstillede kandidater.

Hvornår skal skema være indsendt?

Opstillingsskemaet skal være DMUs kontor i hænde 3. januar 2005.

Hvem kan opstille?

Har du en gyldig licens i speedway, kan du opstille kandidater og stemme ved valget til kørerrepræ-sentant.

Hvem kan opstilles?

Du kan opstille kandidater der er i besiddelse af et gyldigt licens og som er fyldt 16 år.

Offentliggørelse af kandidatlisten

Listen med de opstillede kandidater vil blive offentliggjort i januar/februar nummeret af MotorBladet.

Afstemningen

Selve afstemningen foregår i din klub på en dertil udleveret stemmeseddel.

Din klub skal sørge for at denne afstemning er foretaget i så god tid, at stemmesedlerne kan være DMUs kontor i hænde senest den 24. februar 2005, for at være gyldig.

Offentliggørelse af ny kørerrepræsentant

Navnet på den nye kørerrepræsentant offentliggøres på DMUs repræsentantskabsmøde i marts måned 2005, og kørerrepræsentanten indtræder i Sportsdivisionen Speedway's bestyrelse fra den 1. april 2005 og er på valg igen i 2007.

Med venlig hilsen
SportsDivision Speedway


--- OPSTILLERLISTE --
Kørerrep. SD Speedway ( pdf )
----------------------